ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ
Wydawnictwo Libron stosuje zasady etyki publikacyjnej, mające na celu zapobieganie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, które zostały opracowane przez Komitet do spraw Etyki Publikacyjnej i określone w kodeksie postępowania publikacyjnego COPE ( COPE – Committee on Publication Ethics ).
Istotne dla naszego wydawnictwa są również zasady Komisji Polskiej Akademii Nauk do spraw Etyki w Nauce i opracowany przez nią Kodeks etyki pracownika naukowego.
Prace naukowe zgłoszone przez autorów do wydania w Wydawnictwie Libron muszą spełniać następujące wymagania:
– zgłaszane prace są oceniane przez kolegium wydawnicze pod względem zgodności z profilem wydawnictwa, oryginalności oraz wkładu w dotychczasowy stan badań w wybranej dziedzinie
– każdy komputeropis podlega zanonimizowanej ocenie niezależnych recenzentów wydawniczych, będących uznanymi specjalistami w danej dziedzinie (więcej w zakładce Procedura recenzowania)
– komputeropis jest sprawdzany za pomocą systemu antyplagiatowego (antyplagiat.pl)
– wydawnictwo zgłasza wszelkie wykryte plagiaty i autoplagiaty autorom, recenzentom oraz jednostkom macierzystym autorów
– autor ma możliwość wglądu w wyniki kontroli antyplagiatowej oraz pełné prawo do odniesienia się do nich
– wszystkie zgłaszane prace naukowe są kontrolowane pod względem ghostwritngu (niepodanie danych faktycznych autorów lub współautorów) i guestwritingu (przypisywanie autorstwa osobom niebędącym autorami)
– wszelkie zaakceptowane do druku w wydawnictwie dzieła podlegają dwustronnym umowom między wydawcą a autorem, które dotyczą warunków przekazania wydawcy autorskich praw majątkowych do dzieła z wyszczególnieniem możliwości publikowania wydanej książki w repozytoriach cyfrowych na zasadach Open Access
– każdorazowo autor podpisuje oświadczenie potwierdzające, że przekazane dzieło (książka, artykuł itd.) jest jego autorstwa oraz że posiada on wszelkie majątkowe prawa autorskie do zamieszczonych w nim materiałów graficznych lub ma wszelkie prawa do wykorzystania ich w swojej książce
– wydawca zobowiązuje się do należytego opracowania dzieła pod względem edytorskim
– wydawca zobowiązuje się do działań na rzecz upowszechniana publikacji w dystrybucji krajowej, międzynarodowej oraz jej udostępnienia w repozytoriach cyfrowych
– wszelkie dane autora są chronione
PROCEDURA WYDAWNICZA
Prace naukowe zgłoszone przez autorów do wydania w Wydawnictwie Libron podlegają następującej procedurze wydawniczej:
1 . Autor przekazując pracę naukową w celu jej wydania w Wydawnictwie Libron, wyraża zgodę na jej przesłanie do recenzji wydawniczej.
2 . Przekazane dzieła podlegają również formalnej ocenie kolegium wydawniczego Wydawnictwa Libron. Po pozytywnej ocenie kolegium materiały są przesyłane do recenzji wydawniczej dwóm niezależnym recenzentom.
3 . Każdy komputeropis podlega zanonimizowanej ocenie niezależnych recenzentów wydawniczych, będących uznanymi specjalistami w danej dziedzinie (więcej w zakładce Procedura recenzowania).
4 . Autor jest zobowiązany do odniesienia się do uwag zaproponowanych przez recenzentów i kolegium wydawnicze.
5 . Komputeropis jest sprawdzany za pomocą systemu antyplagiatowego (antyplagiat.pl).
6 . Wydawnictwo zgłasza wszelkie wykryte plagiaty i autoplagiaty autorom, recenzentom oraz jednostkom macierzystym autorów.
7 . Wszystkie zgłaszane prace naukowe są kontrolowane pod względem ghostwritingu (niepodanie danych faktycznych autorów lub współautorów) i guest writingu (przypisywanie autorstwa osobom niebędącym autorami).
8 . Po otrzymaniu pozytywnych recenzji oraz opinii kolegium wydawniczego, a także spełnieniu wymogów rzetelności naukowej praca zostaje przekazana do redakcji.
9 . Wydawca zobowiązuje się do należytego opracowania dzieła pod względem edytorskim. Proces ten przebiega w następujących etapach:
a) tekst zostaje przekazany wyspecjalizowanemu w danej dziedzinie redaktorowi
b) zredagowana praca trafia ponownie do autora, aby mógł odnieść się do wprowadzonych zmian i uwag
c) zaakceptowana redakcja zostaje oddana do składu, równocześnie wydawca zleca wykonanie projektu okładki
d) złożoną książkę przekazuje się do korekty wydawniczej
e) po wprowadzeniu korekty wydawniczej autor otrzymuje plik do korekty autorskiej
f) zweryfikowane przez redakcję poprawki autorskie zostają wprowadzone do pliku
g) autor otrzymuje ostateczną wersję plików ze składem i okładką do akceptacji przed drukiem
10 . Wszelkie zaakceptowane do druku w wydawnictwie dzieła podlegają dwustronnym umowom między wydawcą a autorem, które dotyczą warunków przekazania wydawcy autorskich praw majątkowych do dzieła z wyszczególnieniem możliwości publikowania wydanej książki w repozytoriach cyfrowych na zasadach Open Access.
11 . Wydawca zobowiązuje się do działań na rzecz upowszechniana publikacji w dystrybucji krajowej, międzynarodowej oraz jej udostępnienia w repozytoriach cyfrowych.